Ana sayfa Güncel Lekelerden kurtulmanın püf noktaları

Lekelerden kurtulmanın püf noktaları

0
PAYLAŞ
lekelerden kurtulmanın püf noktaları

Ev hanımları için lekelerle savaşmak zor ve uğraş gerektiren bir iştir. Mesaisi asla bitmeyen ev hanımlarının işlerini kolaylaştırmak için bu yazımızda çıkmayan çıkması zor lekelerden kurtulmanın püf noktalarına değineceğiz.

Bazen kahve bazen de şekerli çay çocukların boyadığı mobilyalar, kan lekeleri, meyve lekeleri, kumaşlardaki lekeler, mürekkep lekeleri, oje lekesi, ruj lekesi, ot lekesi, şarap lekesi, ter lekesi, yağ lekesi, zift lekesi, pas lekelerinden kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz..

Çay lekesi: Beyaz kumaşta ise limon suyu ile silip soğuk suya durulayın. renkli kumaştaysa gliserinli su ile silin. halıya dökülen çaylar içinse önerimiz alkol ve sirke karışımı ile silmenizdir

Kahve lekesi: Yeni dökülen kahve lekelerinin üzerine tuz atın. beyaz pamuklu kumaşta oksijenli su ile silin çıkmazsa çamaaşır suyuna başvurun.renkli kumaşta ise gliserin sürüp ılık su ile durulayabilirsiniz. halı üzerinde ise alkol ve beyaz sirke ile silin.

Kan lekesi: Sıcak su kesinlikle kullanmayın. beyaz kumaşta lekeyi oksijenli su ile ıslatın sabunlu ılık suda yıkayın. renkli kumaşlarda asprini ezerek suya karıştır lekeli yere sürüp kurumasını beklemek sonrasında temizlemek veya nişastalı su ile leke üzerine sürüp kurumasını bekleyip çıkarmak. halıdaki kan lekelerine çözüm ise beyaz sike ile ovmak.

Meyve lekesi: Beyazlarda amonyaklı su ile yıkayın. olmazsa çamaşır suyu ilave ettiğiniz suda lekeli kısmı çitileyin. renkli kumaşlarda alkol, amonyak ilave edilmiş oksijenli su, leke üzerine bolca ekşimiş süt sürün ve kurumasını bekleyin leke çıkacaktır.

Mürekkep lekesi: Kumaş üzerindeki lekelere biraz limon suyu ılık süt ile silin leke yok olucaktır. Hardal ve su karıştırıp lekenin üzerine sürün yarım saat sonra durulayın. Mobilyadaki lekelere sıcak su içerisine çiğ süt ve limon suyu koyup silin. elimize buluştıysa domates suyu ile çıkarabiliriz.

Ot ve çimen lekesi: lekesi ıslatıp sofra tuzu ve kırımtatar sürün güneşte kurumaya bırakın.

Pas lekesi: Sentetik kumaşlardaki lekeleri limonla ovmaktır. senteteik olmayan kumaşlarda ise tuzlu ve limonlu su ile ovun amonyaklı su ile silin ve durulayın.

Ruj lekesi: Pamuğu oksijenli suya batırıp lekeye sürüp durulayın. sabunla ovup birkaç saat öyle bırakın. pamuk yardımıyla eterle silin birkaç kez tekrarlayın.

Su lekesi: İpek yada pamuklu kumaşlardaki su lekelerini çıkarmanın püf noktası şişenin dibiyle lekeli yeri ovmaktır. pamuklularda ütülemek yeterki olacaktır.

Ter lekesi: Oksijenli su ile silebiliriz. hafif amonyaklı su ve limonsu da yıkayabiliriz soğuk suya katılan sirkede 2 saat bekletebiliriz.

Yağ lekesi: Etrafa sıçraya yağları çıkarmanın en kolay yolu ispirto sürmektir.

Şarap lekesi: Beyaz kumaşa dökülen şarabı kayayan süte batırabilir hemen dökülünce üzerinetuz serpebilir çıkmazsa çamaşır suyu dökebilirsiniz. renkli kıyafette ise amonyaklı soğuk suda yıkayabilirsiniz veya etkiye tepki ilk döküldüğü anda beyaz şarap dökebilirsiniz.

Ütü lekesi: Ütünün altını sirkeli tuzlu bir bezle silerseniz ütü kıyafetlerinizi sarartmayacaktır.

Sinek lekesi: Sinek pikliklerinikahve telvesiyle ovup kuru bir bezle temizleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here