Ana sayfa Sağlık Intermittent Fasting ile Nasıl Zayıflanır?

Intermittent Fasting ile Nasıl Zayıflanır?

0
PAYLAŞ

Son günlerin popüler zayıflama yöntemleri arasında yerini alan intermittent fasting ile özgürce zayıflamanın tadını çıkar. Bugüne kadar uyguladığın diyet listelerine artık ihtiyacın yok. Hadi gel sen de intermittent fasting diyeti ile hafiflemeye başla!

Intermitten Fasting Nedir?

İntermitten fasting tüm gün boyunca yemek yenilen süreyi belirli saatler ile sınırlayan bir aralıklı oruç diyet programıdır. Bu program zayıflamaya yardımcı olmasının yanısıra beslenme düzenine ve tüketimine de sınır koyarak vücudunun kendini yenilenmesine olanak sağlar. Intermitten fasting bir diyet türü değildir. Temel olarak bu program sana uzun uzun listeler halinde “ne yemen gerektiğini” değil “ne zaman” yemen gerektiğini söyler

Intermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet programına başlamadan önce senin için faydalı olabilecek ön hazırlıklara göz atmalısın. Bu ön hazırlıkları yaparsan hem kendini, hem de mutfağını bu program için hazır hale getirmiş olursun.

Intermittent Fasting Diyeti – Programa Başlamadan Önce

Programa başlamadan önceki hazırlık sürecinin kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğini unutmamalısın. Temel hazırlık süreçleri ile daha kolay bir geçiş yapabilmen için aşağıda tavsiye edilenlere bakabilirsin.

Diyete başlamadan 2-3 gün önce alkol, sigara, şeker, kafein gibi zararlı maddelerin tüketimini azaltmalısın.

Yemek yeme aralıklarında işlenmiş gıda tüketmemeye özen göstermelisin.

Programa sağlıklı proteinler, avokado, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve çiğ kuruyemişlerden gelen yağları eklemeyi unutmamalısın.

Artık Intermittent Fasting Diyeti için bilmen gereken temel bilgilere sahipsin. Şimdi de mutfağını bu programa hazır hale getirmek için neler yapmalısın biraz da ondan bahsedelim.

Mutfağını Hazırlamalısın

Mutfağını gerekli gıdalar, ek besin takviyeleri, yemek malzemeleri ve mutfak araçları ile hazır hale getirmen diyetin çok önemli bir parçası. Sadece örnek olması açısından diyetine yardımcı olabilecek gıda önerilerini aşağıda bulabilirsin. Aynı zamanda bütün bu detaylarla tek başına uğraşmak istemezsen Juico Intermittent Fasting Programı ile kolayca bu diyet programını uygulamaya başlayabilirsin.

  1. Araçlar:
  • Mutfak robotu, katı sebze-meyve sıkacağı
  1. Gıdalar:
  • Süt, kefir ve süt grupları ürünler
  • Taze, kurutulmuş veya suyu sıkılmış meyveler
  • Kurutulmuş, çiğ veya suyu sıkılmış sebzeler
  • Çiğ kuruyemişler, baklagil ve tahıllar
  • Kuruyemiş ezmeleri, granola bar
  • Yumurta ve et grubu
  • Sebze çorbaları

Intermittent Fasting 16/8 Metodu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Intermittent Fasting 16/8 metodu yeme aralığına 10:00’da başlanan ve 18:00’de bitirilen, 18:00’den sonra da yemek yenilmeyen bir metottur. Beslenme için izinli olduğun saatlerde ise dengeli ve sağlıklı öğünlerle bağışıklığını düşürmemeye özen göstermelisin. Yani atıştırmalıklarını, sebze/meyve sularını içmeyi ihmal etmemelisin. Ayrıca öğün içeriklerinin özellikle protein ve sebzeye dayalı olmasının da önemli bir ayrıntı olduğunu unutmamalısın.

Bu metodu uygularken kendini susuz kalmış hissedersen hiç şaşırma. Çünkü sıvıların %20 ila %30’u çoğunlukla tükettiğin meyve ve sebzelerden olmak üzere yediğin yemeklerden geliyor. Aynı zamanda vücudunun Intermittent Fasting 16/8 Metodu ile bol miktarda su atmaya başlayacağını bilmelisin. Bu yüzden sıvı tüketimini de artırmalısın.

Sıvı tüketimin yeterli seviyede olmazsa vücudun otomatik olarak sinyaller vermeye başlar. Bunlar yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi belirtilerle başlayabilir. Bu durumda da fizyolojik ve zihinsel fonksiyonların negatif yönde etkilenebilir. Çünkü vücut gerekli detoks ve diyet süreçlerini yeterli sıvı olmadan etkili bir şekilde yürütemez. Sen de vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde çalıştırmak, açlığını bastırmak ve bu metodu etkili bir şekilde uygulamak için sıvı tüketimini ihmal etmemelisin.

Intermittent Fasting Yapanlar Neler Söylüyor?

Intermittent Fasting yapanlar artık devamlı olarak kalori hesaplamalarına gerek kalmadığını ve kendi zaman dilimlerinde kendi seçtikleri sağlıklı gıdalar ile zayıflayabildiklerini söylüyor. Özellikle doğru egzersiz programı ile yapılınca etkisini daha da fazla gösterdiği sıklıkla yapılan yorumlar arasında.

Sen de bu programı uygularken sağlıklı bir beslenme markası olan Juico tarafından hazırlanan vücudunun kendi kendine arınmasına destek olacak katkısız detoks içecekleri ve yiyeceklerini kendi beslenme programına dahil edebilirsin. Taptaze sebze, meyve, kabuklu yemiş, tohum ve tahıllarla ürettilen bu detoks içeceklerini ve yiyeceklerini deneyebilirsin. En büyük yardımcın olan Juico ile bu diyet programını benzersiz ve etkili bir deneyime dönüştürmek senin elinde. Fark yaratan Juico’lar “cold press”, yani soğuk sıkım da denilen bir yöntem ile taptaze sıkılarak, soğuk olarak şişeleniyor ve soğuk zincir korunarak kapına kadar teslim ediliyor. Tüm ürünleri ile Juico bu yaz hem hafiflik hem sağlık için hep yanında!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here