Ana sayfa Sağlık Sağlıklı Beslenmenin Yolu Ceviz Fidanı Dikmekten Geçiyor

Sağlıklı Beslenmenin Yolu Ceviz Fidanı Dikmekten Geçiyor

0
PAYLAŞ
cevizin-faydalari

Son yıllarda adeta tüm yaşam şeklimizin değişmesine neden olan, sağlıklı bir şekilde yaşamak için yapılanların arasına her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Hayatımız da spora bir yer açmak ve daha sağlıklı yiyecekler tüketmek sağlıklı bir yaşamın başlangıcı kabul edilir.

Sağlıklı beslenme ile gündelik yaşantımız içerisinde yediğimiz yiyecekler bize gün boyu enerji vermeye devam eder ve böylelikle kendimizi daha iyi hisseder, günümüzü daha verimli geçiririz.

Peki, Nedir Bu Sağlıklı Yiyecekler?

Bunların başında elbette ki, kuru yemişler gelir. Kolay atıştırılabildikleri, tok tutma özellikleri ve muhteşem lezzetleri sayesinde yemişlerin hayatımızdaki yeri vazgeçilmezdir.

Kuruyemiş dediğimiz de ise ilk aklımıza gelen cevizdir. Cevizin faydaları saymakla bitmez.

cevizin faydaları

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz önemli bir lif kaynağıdır. Su da çözünmez olan bu liflerin bağırsak sistemini çalıştırmakta önemli etkileri vardır. Ayrıca ceviz yağ da içerdiğinden, yine sindirim sisteminizin çalışmasında oldukça faydalıdır. Ceviz, içerisinde zengin mineraller bulundurur. İçerisinde bulunan manganez, bakır ve demir oranları sebebi ile kansızlığa iyi geldiği de kanıtlanmıştır.

ceviz fidanı dikimi

Bu Kadar Yararlı Olan Ceviz Fidanı Nasıl Yetiştirilir Ve Nasıl Dikilir?

Ceviz fidanı dikimi yaparken dikkat edilmesi geren en önemli noktalardan biri fidanların arasın da bırakılan mesafedir. Ceviz fidanı çok köklü olduğundan aralarda boşluklar bırakılarak dikilmeli ve yer iyi seçilmelidir. Dikilen ceviz fidanının daha sonrasında yeri değiştirilmez. Ceviz fidanları ekildikten 1 ile 3 yıl sonrasında verimli hale gelirler.

Bu aşamada aşılı ceviz fidanı dikilecek olan alandaki toprağın türü ve iklim de çok önemlidir. Besin değerleri açısından iyi bir toprağa dikilmesi gerekir. Bunu arttırmak için gübre kullanılmaktadır. Ceviz ağacının cinsine göre belirli derinliklerde çukurlar açılır, uygun mesafe ayarlandıktan sonra ceviz fidanları dikilir.

Diktiğimiz fidelerden elde ettiğimiz bu faydalı besin kaynağını bol bol tüketmemiz bizler için faydalıdır.

Ceviz Ayıklamanın En Kolay Yolu Nedir?

Ceviz ayıklamanın kolay yolu ise; cevizleri bir gece önceden tuzlu su içerisinde bekletmektir. Tuzlu su içinde bekletilen cevizler çok daha çabuk kabuklarından ayrılır ve içi kırılmadan ayıklamanıza yardımcı olur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here