Ana sayfa Güncel Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri Nelerdir ?

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri Nelerdir ?

1
PAYLAŞ

Fernor ceviz fidanı ülkemizde 1200 rakım üzerindeki bölgelerde yetişebilen ve diğer fidanlara kıyasla biraz daha farklı özelliklere sahip olan fidanlar arasında yer alır.

Sonbahar dönemindeki geç donlar ile ilkbahar mevsimindeki erken donlardan etkilenmeyen fernor ceviz fidanı son yıllarda ülke içerisinde yaygın hale gelmiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de fidandan elde edilen cevizlerin kabuğundan kolay ayrılması ve tadını son derece lezzetli olmasıdır. Özellikle Doğu Anadolu ve iç Anadolu bölgelerinde daha sık yetişen bu fidanlar Fransız türü olarak bilinir. Yetişmesinin temel koşulu kış şartlarının erken başlaması ve uzun sürmesi şeklinde ifade edilir.

Dikilen ceviz fidanı düzenli olarak beslense de yavaş cevap vermekte ve özelikle üç yılın ardından gözle görülür bir değişim ortaya çıkarmaktadır. Burada önemli olan nokta fidanın beslenmesi için kullanılan gübreler ve yan dal budama aralıklarının ideal şekilde ayarlanmasıdır.

Fernor Ceviz Fidanı Meyve ve Mevsim Özellikleri

Fernor ceviz fidanı meyvesi kolay kırılmakta ve meyve salkımları birli, ikili, üçlü, dörtlü şekillerde olmaktadır. Her bir meyvenin ağırlığı yaklaşık on iki gram olup içerisindeki yağ oranı %51, protein oranı %20, iç randımanı ise %49 olarak ifade edilir.

Fidanın yetiştiği mevsim özelliklerine bakıldığında geç çiçeklenmesi ve eylül ayının sonlarına doğru hasat edilmesi dikkat çeker. Yan dallarında meyve verimi iyi olan bu fidanlar 4*8 metre aralıklar ile ekilir. Eğer dikim yapılacak bölge 1200 rakımdan aşağı ise bu durumda fidan dikimi için Chandler tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Fernor için üst rakım sınırı ise 1800 olarak ifade edilmektedir.

Fernor Ceviz Fidanı Siparişi

Fernor ceviz fidanı siparişleri için firmanın internet sitesinde yer alan telefon numaraları kullanılabilir. Kesintisiz destek verilmesi sayesinde ülkeni dört bir yanında sipariş alınmaktadır. Bu alanda sertifikalı şekilde hizmet veren firmadan istenilen miktarda kaliteli ve sağlıklı fidanlar sipariş verilebilir. Sipariş verilecek fidanların fiyatları kap ya da kök biçimine göre değişiklik göstermektedir. Özgür Fidancılık ile yapılan görüşmede fiyatlarla ilgili en doğru bilgi alınabilir. Çoklu alımlara özel indirimler de yapılmaktadır.

https://www.cevizfidani1.com/ adresinden de sipariş verebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here