Ana sayfa Güncel Tarihin Kadınları

Tarihin Kadınları

0
PAYLAŞ

Tarihin kadınları yazımızda gelmiş geçmiş en güzelleri, en merhametlisi ve en sadisti, en zevkli kadınların hepsini sizin için derliyoruz! Yaşamları yaptıkları ile adından  yüzyıllar geçse dahi söz ettiren kadınlarımız adını tarihe altın harflerle kazıdı.

1-VII. Kleopatra

Güzellik, aşk, tutku, entrika, zeka deyince akla gelen en önemli isimlerden biri … Mısır’ın Helenistik seksi olduğu kadar da kudretli kraliçesi.. günümüzde sadece güzellik sırlarından bahsedilen keopatra, aynı zamanda çok zeki bir kadındı 9 dil bilen Kleopatra kendine hayran bırakan güzelliğiyle eşsiz bir prensesti. Oldukça entrikalı zor bir hayat yaşamış ve kardeşlerini öldürtmüştür. Mısır tahtına çıkan prenses zor günler yaşayan ülkesini kurtarmak için ölüm pahasına kendini kilime sardırarak roma imparatoru Sezar la tanıştı bu cesaretli kadına kayıtsız kalamayan Sezar la arasında  büyük bir aşk yaşandı. Koskoca roma imparatoru Sezar’ı kendine aşık eden seksi kadının ihtirası Romayı sarsmıştır Sezar‘a mısır ordusu karşısında kendi donanmasını yaktırmış yangın esnasında insanlığın hafızası olarak kabul edilen İskenderiye kütaphanesinin bir bölümünde yanmıştır. Ölümünde bile cesur bir prensesti, Kleopatra’nın ölümüne dair birçok rivayet var ama en ünlü efsane kendini yılan zehri içerek intihar ettiğidir.

2-coco chanel

Yetimhaneden imparatorluğa bir hayat..  Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu. Time Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesine giren tek moda tasarımcısıdır.

Coco Chanel’in unutulmayan sözleri–

” Moda geçer stil kalır.”

“Her kadın hak ettiği yaştadır.”

“Bir kadının en çıplak hali, en iyi giyindiği halidir.”

“Şıklık yeni bir elbise almak değil, bir ayrıcalıktır.”

3-Madonna

“Ben bir özgürlük savaşçısıyım. Şovum, şarkılarım, işim, sanatım hepsi ifade özgürlüğü için”

Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı, oyuncu ve iş kadını. 1980’lerden beri “Popun Kraliçesi” olarak anılır. Otuz beş yılı aşkın süredir en önemli kültürel simgelerden biridir.

4-Marilyn Monroe

“Kıyafetleriniz kadın olduğunuzu gösterecek kadar dar, hanım olduğunuzu gösterecek kadar gevşek olmalı.”

Amerikalı aktris ve model. Komedi filmlerindeki “aptal sarışın” karakterlerini oynamasıyla tanınan sanatçı, 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından ve seks sembollerinden biriydi.

“Kariyer çok harika bir şey, ancak soğuk bir gecede ona sarılıp yatamazsınız.”

5-Audrey Hepburn

Güzellik ve zerafetin sembolü

“İmkansız diye bir şey yoktur!”

Çünkü ‘imkânsız’ kelimesinin içinde bile ‘imkân’ vardır.”

Bir efsaneye göre Tanrı dünyayı yedi günde yaratmış. yarattığı güzelliği seyrederken ‘Bundan daha güzel n’apabilirim ki?’ diye düşünmüş. Aklına dahiyane bir fikir gelmiş. Gece gündüz uğraşmış. Tam sekiz gün sonra gözlerini alamadan, yarattığı kusursuzluğa doğru bakarken aynen şöyle demiş: ”Ben Tanrı’yım ve ben bile daha güzelini yapamam.” Ve tanrı kadını yaratmıştı.

Boynu kuğu gibi ince ve uzun, vücudu ancak bir çocuğa ait olabilecek kadar zayıf ve kırılgan, tavırları bir kraliyet ailesinden fırlamışcasına aristokratik, çok sonraları masumiyet ve zarafetin simgesi olarak anılacak o kadını yaratmış: Audrey Hepburn. İngiliz-Hollandalı sinema oyuncusu ve hayırseverdir. Hollywood yıldızı ve moda ikonudur.

6-Germaine Greer

Avustralyalı akademisyen, gazeteci, yazar, İngiliz edebiyatı alanında öğretim üyesi ve feminizm hakkında 20. yüzyılın önemli bilim insanıdır. 1970 yılında basılan The Female Eunuch adlı kitabı ile uluslararası tanınırlık kazandı

7-Helena Rubinstein

Polonyalı-Yahudi asıllı ABD’li iş kadını. Bugünki kozmetik sektörünün kurucusu.

“çirkin kadın yoktur tembel kadın vardır”

8-Margaret Hilda Thatcher

Nam-ı değer Demir leydi

Britanyalı siyasetçi. Birleşik Krallık’ta en uzun süre başbakanlık yapan kişi ve ülkenin ilk kadın başbakanı. Yakın tarihte ülkeyi en çok etkileyen kişilerden oldu. muhafazakarlığı ve acımasızlığı ile bilinir

9- Afrodit

“Evet, sen veya ben, ikimizden biri diğerini seviyorsa… Kölelik!

Roma mitolojisindeki karşılığı Venüs olan Afrodit, Eski Yunan mitolojisinde “Aşk ve Güzellik Tanrıçası”dır. Afrodit’in denizin köpüklerinden doğduğu rivayet edilir. Aşkları yaşadıkları ve güzelliğiyle orta çağda dahi bir çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

10-Rahibe Teresa

“Dünyayı sadece sevgi kurtarır, sevgi için çalışalım.”

“Huzurumuz kalmadıysa, birbirimize ait olduğumuzu unuttuğumuzdandır.”

İyilik meleği olarak ta bilinir. Arnavut bir Katolik’tir. Hayırsever Misyonerler Cemaati’nin kurucusudur. Hayırsever faaliyetlerinden ötürü 1979 yılında Nobel Barış Ödülü kendisine verilmiştir.

11-Kraliçe Victoria

Victoria, dönemin büyük britanya ve irlanda başta olmak üzere avrupa, afrika ve avustralya daki kolonilerin kraliçesi ve hindistanın imparatoriçesiydi. Yönetimi sırasında ingiltere “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak adlandırımaya başlandı.Kadınlar için evliliği doğru bulmuyor çocuklarını sevmiyor ve hamile olmaktan nefret ediyordu. Kadınların bedenen ve ahlaken kocalarının kölesi olduğunu savunuyordu. tahtta olduğu süreçte cinsellikle ilgili yasakları ve akıl almaz uygulamaları ile hala adından sıkça söz ettir.

12- Frida Kahlo

Aşkın kadını

“Rüyaları ya da kâbusları asla resmetmedim. Resmettiklerim benim kendi gerçeklerimdi.”

Meksikalı ressam. Bir yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır. Geçirdiği tren kazasında bacağına demir saplandı 2 yıl kadar yatağa mahkum kaldı bu süreçte acılarını unutmak için resim yapmaya başlamıştır. İyileşip bu acılı süreç bitince büyük aşkı diego rivera ile tanıştı bilmiyordu ki acıları yeni başlamıştı “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı”. Diego ile yaşadığı evlilikte sadakatsizliği ile yüzleşti. Defalarca aldatılan Frida evliliğini sürdüremedi. Meksikalının yöresel kıyefatlerini ve takılarını ABD de olduğu süreçtede kullanmasıyla kaşlarının ortasını hiç almayışıyla ilgi çeken farklı bir tarzı vardı. ve yaşamı boyunca fiziksel ve ruhsal olarak çok büyük acılar çeken frida, ona büyük acılar ve hayal kırıklığı yaşan ölümsüz aşkı Diego yu hiçbir zaman unutamadı.

13- Hürrem Sultan

“Harem ne ki? Dünyayı ben yöneteceğim !”

Kanuni sultan Süleyman’ın büyük aşkı ve nikahlı eşi, Osmanlı imparatorluğunda siyasette ve devlet işlerinde aktif rol oynayarak, “kadınlar saltanatı” denilen devri başlatmıştır. Sonraki padişah II. Selim ile Şehzade Mehmet, Mihrimah sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Cihangir’in annesi Haseki Sultan.. Hürrem Sultan Osmanlı tarihinde devlet işleriyle ilgilenen tek kadın olarak bilinir. Kendi müshrünü bastırmıştır. Devlet erkanı toplantılarını izleyip padişaha fikirlerini sunmuştur.

twitter beğeni satın al

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here