Ana sayfa Yaşam Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam Koçluğu Eğitimi

0
PAYLAŞ

Hayatta kaçınılmaz gelgitler vardır. Çoğu zaman önümüzdeki yolda devam etmeye çalışırız ama bazen ilerlemek zor gelebilir. Sertifikalı bir yaşam koçu, diğer insanların bu daha zor dönemlerden geçmesine yardımcı olmak için eğitilmiş bir kişidir.

İnsanların hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olmayı seviyorsanız ve empati, aktif dinleme ve problem çözme gibi becerilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir yaşam koçu olarak kariyerinizi başlatmak ilginizi çekebilir. Başarılı bir yaşam koçu olabilmek için öncelikle iyi bir yaşam koçluğu eğitimi almış olmak gereklidir.

Yaşam Koçluğu Eğitimi ve Sertifikasyon

Yaşam koçluğu eğitimi seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri eğitim kurumunun bir kuruluş tarafından akredite edilip edilmediğidir. Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) sektörde en bilinen ve en güvenilir koçluk kuruluşudur. Belirlediği standartlarla koçluk mesleğini şekillendirir ve koçların başarıya ulaşmalarını kolaylaştırır. 

Birçok koçluk eğitimi sağlayıcısı, ICF tarafından akredite edilmiş kurslar sunar. ICF akreditasyonu, eğitimlerinin iyi bir standartta olduğunu kanıtlar.

ICF onaylı koçluk sertifikası almak isteyen koçların, akredite bir eğitimi başarıyla tamamlamaları ve daha sonra, belirli bir ICF standardı düzeyine ulaşılana kadar deneyim sahibi olmaları gerekir.

Koçluk mesleğinin düzensiz doğası ve kariyere giden kısa yollardan dolayı, koçluk pazarındaki rekabet yüksektir. Kendiniz için çalışırken, rekabetçi ve öne çıkan stratejiler düşünmelisiniz. Muhtemelen bunu yapmanın en iyi yolu sağlam kimlik bilgileri oluşturmaktır. Bu, eğitiminizin kalitesi ve deneyiminizin kapsamı ile başlar. Yaşam koçu olarak ICF kimlik unvanlarına sahip olmak sizi piyasadaki çoğu koçtan ayırabilir.

Akredite bir eğitim geçmişine, saatlerce süren deneyime, denetime ve müşteri referanslarına sahip olmak size güçlü bir güvenilirlik sağlayacaktır.

Yaşam Koçluğu Eğitimlerinin Nitelikleri

Yaşam koçu olmakla ilgilenen kişiler için resmi bir eğitim şartı yoktur. Ancak yaşam koçlarının pek çoğu danışanlarına daha profesyonel hizmet sunabilmek için yaşam koçluğu eğitimi alırlar.

Koçluk kursları yüz yüze veya çevrimiçi olarak sağlanır ve genellikle teorik temelleri, pratik alıştırmaları, akreditasyonu, süpervizyonu ve mentorluğu içerir.

Yaşam koçluğu eğitiminin süresi akreditasyon düzeyine de bağlıdır. Genel bir kural olarak, akredite bir eğitim kursunun 12 ay sürmesini bekleyebilirsiniz. Genellikle, dersler o yıl boyunca birkaç hafta sonu boyunca verilir. Koçluk uygulamalarında adayalar kendi hızlarında ilerlerler. Akredite olmayan kurslar çok daha kısa ve daha ucuz olabilir, ancak bu eğitimler genellikle koçluk becerilerini kazandırmak konusunda yetersiz kalırlar.

Bilgi Akademi, Ankara’da koçluk eğitim ve hizmetlerini 25 yıldan uzun bir süredir yürütmektedir. Yaşam koçluğu eğitimi ve daha fazlası hakkında bilgi almak için 0312 557 02 72 veya 0530 582 0741 numaraları telefonlarından ve info@bilgiakademi.com.tr mail adresinden iletişim kurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here