Ana sayfa Moda Üstün Konfor Sağlayan Basketbol Ayakkabısı Modelleri

Üstün Konfor Sağlayan Basketbol Ayakkabısı Modelleri

0
PAYLAŞ

Spor ayakkabıları deri ve kauçuk malzeme, bağcıklı ve cırt cırtlı kapatma sistemleri gibi benzer özelliklere sahiptir. Ancak her biri ayrı bir spor dalında sporcuya en iyi performansı sağlamak için üretilmiştir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken çok önemli farkları vardır. Bu farklar sporun yapıldığı zemin ve sporcuların ihtiyacı göz önüne alınarak tasarlanmış olmalarından ileri gelmektedir. Basketbol oyuncularına yönelik olarak üretilmiş basketbol ayakkabılarının da sahanın zeminine ve oyunun hızına uygun olduğu söylenebilir. Doğru spor ayakkabısı oyuncu performansını artırdığı gibi oyun sırasında yaşanabilecek sakatlıkları da azaltmaktadır. Basketbol ayakkabısı erkek ve kadın sporculara yönelik olarak farklı boy, renk ve modelde üretilirler.

Basketbol ahşap ve beton zeminde oynanan bir oyundur. Oyunun hızlı yapısından dolayı oyuncuların çok seri olması gerekir. Bir basketbol oyuncusu kısa mesafelerde top sürer veya savunma yapar, ani hareketlerle yön değiştirir. Oyuncu oyun sırasında ortalama olarak yüzden fazla depar atar. Savunma ve sayı yapmak için sayısız kere zıplaması gerekir. Sporun bu özelliklerine uygun olarak basketbol ayakkabıları oyuncunun rahatı ve sağlığı düşünülerek üretilmiştir. Bu açıdan basketbol ayakkabılarının en dikkat çeken işlevi oyuncunun bileğini kavrayarak vücudun bu bölümünü tamamen sabitlemesidir. Bir basketbol ayakkabısının üzerinde bileğin sabit kalmasını sağlamak için kemer adı verilen ek parçalar bulunur. Basketbol oyuncuları ileri ve geri olduğu kadar sağa ve sola doğru sert hamleler yaparlar. Basketbol ayakkabıları oyuncuların yanlara doğru yaptığı hareketleri kolaylaştırmak için tasarlanırlar. Oyuncunun yaptığı sıçrama hareketi ayak tabanında büyük bir basınç oluşturur. Bir basketbol ayakkabısı bu yüzden basıncı emmeye yönelik yumuşak bir orta tabana sahiptir. Bazı modeller ise hava tabanı denilen ve topuk kısmında yer alan yumuşak bölümler ile oyuncuya ek bir konfor sağlar. Nike basketbol ayakkabısı içindeki hava tabanı ile öne çıkar aktif basketbol oyuncusuna konfor sağlar.

Yüksek Performans Sunan Basketbol Ayakkabıları

Basketbol ayakkabıları oyuncunun ihtiyacı ve oyun tarzı düşünülerek en yüksek performansı sağlayacak şekilde üç farklı modelde üretilir. Yüksek kesim basketbol ayakkabısı oyuncunun ayak bileğini örten bir yapıya sahiptir. Bu modeller bileği tamamen kavrayarak vücudunun bu bölümünün hareket etmesini önlerler. Böylece oyuncu ani hareketler yaparken zorlanmaz ve dengesini kaybetmez. Bu model genellikle güç oyuncuları tarafından tercih edilir. Orta kesim ayakkabılar oyuncunun dönüşlerini kolaylaştırır ve esneklik sağlar. Her mevkide oynayan oyuncular tarafından tercih edilirler. Düşük kesim ayakkabılar çok hafiftir ve az malzeme kullanılarak üretilen modellerdir. Düşük kesim bir basketbol ayakkabısı hafif olduğu için oyuncunun hızını artırır. Oyun sırasında hızlı olmak isteyen sporcular genellikle bu modeli tercih eder. Yeni başlayan sporculara basketbol ayakkabı önerisi yapılırken öncellikli olarak sporcunun sevdiği oyun tarzı ve ayakkabının giyileceği zemin göz önünde bulundurulmalıdır. Basketbol birçok farklı zeminde oynanır. Beton veya asfalt bir zemin içi kalın tabanlı, parke bir zemin için ise ince tabanlı bir ayakkabı tercih edilebilir.

Sportive’de Herkese Göre Bir Basketbol Ayakkabısı Var!

Ayakkabı üreten bütün spor markalarının erkek, kadın ve çocuklara yönelik tasarlanmış basketbol ayakkabıları vardır. Çok geniş modelleri ile basketbolseverlerin vazgeçilmezi Nike özel serileri ile de öne çıkar. Basketbol ayakkabısı Nike amblemi altında NBI koleksiyonu da içerir. Basketbol ayakkabısı Jordan, Lebron James gibi ünlü isimlerin adını taşır. Nike basketbol ayakkabısı erkek oyuncular için daha geniş tabanlı üretilmektedir. Bu yüzden basketbol ayakkabısı kadın oyuncular için seçiliyorsa kadınlara yönelik modellerin tercih edilmesi gerekir. Aksi halde ayağa tam oturmayan bir ayakkabı sporcuyu rahatsız ederek oyun performansını olumsuz etkileyecektir. Herkese yönelik üretilmiş bir basketbol ayakkabısı Adidas markasında da mevcuttur. Adidas Sport Inspired ya da Performance serileri basketbol oyuncularının tercih edebileceği modelleri içerir. Adidas ve Nike basketbol ayakkabılarını Sportive’de bulabilirsiniz. Kendinize en uygun modeli, birçok marka ve model arasından seçmek için Sportive’i ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here