Ana sayfa Moda Geçmişten Bugüne Nike Ayakkabı Modelleri

Geçmişten Bugüne Nike Ayakkabı Modelleri

0
PAYLAŞ

Nike, çoğumuzun bildiği gibi Amerika Birleşik Milletleri merkezli ve sektöründe öncü bir spor ayakkabı markasıdır. 2012 yılının ardından ise yaklaşık 25 milyar dolardan fazla gelir ile dünyanın en önemli spor ayakkabı ve giyim tedarikçilerinden biri olmayı başarması ile öne çıkmıştır. Kurucusu Phill Knight, zorluklarla mücadele ederek sıfırdan dev bir marka oluşturmuştur. Günümüzde ise hepimizin hayatında büyük yer kaplayan spor ayakkabı modellerinin şimdiye kadar geldiği süreçleri gelin yakından inceleyelim…

Nike Spor Ayakkabı Tarihinin İlk Ayakkabısı: Moon Shoes

Markanın ilk ayakkabısı olan Moon Shoes, 1972 yılında Münih Olimpiyatları’nda yarışacak sporcuların denemesi için tasarlanmıştır. Bu ayakkabılardan ilk olarak yalnızca yarışacak sporcular için 12 adet üretilmiş. Bu ayakkabılar, bir waffle tavasının tabanından esinlenerek yapılmış. Nike’ın diğer kurucu ortağı olan Bill Bowerman’ın waffle demiri kullanarak ürettiği bu ayakkabılarda amacı, sporcuların ayaklarında güçlü bir tutuş sağlamak ve aynı zamanda da hafif bir ayakkabı yaratmaktı. Bu sayede esneklik kazanan ayakkabılar, yüksek performansın yanında hafif bir yapıya da kavuşmuştu.

Nike erkek spor ayakkabı denilince akıllara Air Monarch model ayakkabılar geliyor. Bu ayakkabı, görünüme kattığı retro görünüm sebebiyle günümüzde tekrar yükselişte. Yıllardır aynı çizgide devam eden bu model, bir klasik olarak günümüzde sıkça tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

İlk kez 1972 yılında üretilen Cortez modeli ise, Nike’ın ilk koşu ayakkabısı olması bakımından oldukça büyük bir önem taşıyor. Çıktığı günden günümüze dek sürekli satışta kalmayı başarması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu ayakkabı modelinin zamansız popülerliğinin arkasında yatan nedenlerden birisi de Forest Gump filminde kullanılması. Filmde Tom Hanks’in canlandırdığı karakter, bu modeli kullanmıştır. Günümüzde ise hala çok fazla tercih edilen modellerden birisi olarak gönüllerde yerini korumaya devam ediyor.

Nike Ayakkabı: Günümüzün En Sevilen Modelleri

Her yıl yeni modeller ve yeni ayakkabı serileri yaratan marka, çıkan her modeliyle oldukça ilgi görüyor ve popülerlik kazanmaya devam ediyor. Günümüzde spor ayakkabı modasında geçmişin etkisini retro tasarımlarda görebiliyoruz. Bu nedenle markanın eskiden üretmiş olduğu ve çok kullanılan modelleri günümüzde hala ön plandaki yerini korumaya devam ediyor.

Nike’ın 1982 yılında satışa sunduğu Air Force 1 ise, kuşkusuz en klasik ayakkabı modellerinden birisi. Bu ikonik model, aynı zamanda ilk basketbol ayakkabısı olma özelliğini de taşıyor. Adını ise Air Force One isimli uçaktan alıyor. Nike kadın spor ayakkabı kategorisinin en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden biri olan Air Force’un tercih edilme sebeplerinin en başında günümüzün moda algısına uygunluğu akla geliyor. Bu model, hem şık hem spor kombinlerin tamamlayıcısı olmayı başarabilen nadir parçalardan birisi olarak öne çıkıyor.

Nike Air Jordan 1 ise Chicago Bulls’un efsanevi oyuncusu Michael Jordan için 1984 yılında üretilen bir model. Chicago Bulls renkleriyle eşleşen kırmızı-siyah renkteki bu ayakkabılar, NBA tarafından “tasarımında yeterince beyaz renk olmaması” nedeniyle yasaklansa da dünyaca ünlü basketbolcu Michael Jordan, bu ayakkabıları her maçta giymeye devam ediyor. Basketbol tarihinin en ünlü ayakkabısı olarak bilinen modeller, geçmişten gelmesine rağmen bugün bile hala güncelliğini kaybetmeyen başarılı bir tarz ile karşımıza çıkıyor.

Air Max 1 modeli ise, Nike’ın ayağa rahatlık veren teknolojilerin kullanıldığı spor ayakkabı modellerinden biri. Bu modeli aynı zamanda hava dolu tabanın dışarıdan görünür olduğu ilk model olarak da öne çıkıyor. Patentli Nike Air teknolojisinin en çok sevilen versiyonu olan Air Max modeli, 1987 yılından beri üretiliyor. Yeniden piyasaya sürülen model, tüm dünyada satış rekorları kırmaya devam eden modeller arasında yer alıyor.

Spor ayakkabıları yalnızca yürürken, koşarken veya spor yaparken değil; günlük yaşantımıza ve hayatımızın her alanına dahil ediyoruz. Şimdi siz de hemen Nike outlet ayakkabı kategorisinden kendi stilinize uygun en rahat spor ayakkabıları yakından incelemeye başlayabilirsiniz. En güncel Nike ayakkabı fiyatları için Sportive’de bulunan modelleri inceleyebilir ve güvenli alışveriş garantisi ile rahatlıkla sipariş edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here