Ana sayfa Sağlık Hamilelik Döneminde Hamilelerin Yapması Gerekenler

Hamilelik Döneminde Hamilelerin Yapması Gerekenler

0
PAYLAŞ

Hamilelik süreci, anne adayının bebeğin sorumluluğunu aldığı ve neredeyse bütün alışkanlıklarını değiştirmesi gereken önemli bir süreçtir. Fiziksel ve psikolojik olarak değişim gerektiren bu süreçte hamileler birtakım noktalara ekstra özen göstermelidir.

Hamile beslenmesi, cilt bakımı ve daha birçok farklı ayrıntı doktor tavsiyesi ile şekil alır. Bu sebeple, her hamilenin beslenme düzeni kendisine özel olmalıdır. Fakat bazı besinler ve yöntemler hamilelerin kesinlikle uzak durması gerekenler arasındadır. Bebek ve anneye zarar verebilme ihtimali olan yasaklı yiyecekler vardır.

Yasaklı Yiyecekler

Aşırı kafeinli gıdalar anne adaylarında kaygı bozukluğuna yol açabilir. Alkol ve sigara da kesinlikle tüketilmemelidir. Ödem attırabilecek bitki çayları bu dönemde tüketilmemelidir. Bu tür çayların özellikle hamileliğin ilk 2 aylık döneminde düşük riski yaratabilme ihtimali vardır.

Salam, sosis ve çiğ et gibi ürünle bakteri içerebilir. Bu sebeple, hamilelik döneminde tüketilmemesi tavsiye edilir. Midye, karides ve kalamar gibi deniz ürünleri de hamilelere önerilmez. Fakat balık temel besindir ve oldukça besleyici olabilir.

Uzak Durulması Gereken Davranışlar

Uyurken karnınızın üstüne doğru yatmamalısınız. Yoğun spor ve aşırı yorucu işlere ise bir süre ara vermeniz gerekebilir. Hamam, sauna ve kaplıca gibi aşırı sıcak olan yerlere girmemeniz daha sağlıklı bir hamilelik süreci için önemlidir.

Hamilelikte strese yol açabilecek ortamlardan ve kişilerden de uzak durmalısınız. Stres beraberinde birçok farklı fiziksel problemi de getirebilir. İşiniz gereğince radyasyon, toz ve kimyasal maddelere maruz kalıyorsanız bu süreçte rapor almalı ve işlerinize bir süre ara vermelisiniz.

Hamilelik döneminde çatlak oluşması son derece normaldir. Bu çatlaklar aynı zamanda hamilelik dönemi sonrasında da meydana gelebilir. Bunun için çatlak kremi olarak tasarlanan özel ürünlere yönelebilirsiniz. Düzenli egzersiz ve spor yapmak dışında ek ürünler de kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Hamilelik dönemi ve sonrasında oluşan çatlakları giderebilmek için sağlıklı bir ürün arıyorsanız sağlıklı seçimler yapmalısınız. Çatlak kremi ürünleri hamilelik süresi ve sonrasında uygulayabileceğiniz yararlı ürünlerdir. Kremler ile çatlak görünümünü başarılı bir şekilde önleyebilirsiniz. Anne adaylarının cilt esnekliğini artıran ürün yumuşak ve esnek bir cilde sahip olmanızı da sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here