Ana sayfa Gezi Festivalleri ile ünlü 10 şehir

Festivalleri ile ünlü 10 şehir

0
PAYLAŞ
zeytinli rock festivali

Festivalleri ile ünlü 10 şehir

Festivaller eğlence ve coşkunun doruklarda yaşandığı geleneksel kutlamalarıdır. Her yıl aynı tarihlerde kutlanan gelenek halini almış yapıldığı yöre ile özdeşleşen şenlikler 7 den 70 e herkes için eğlence kaynağıdır. Festivaller film, sanat, bitki, yiyecek, spor, müzik ve daha birçok çeşitli etkinliklerden oluşur. Yapıldığı bölgenin kültürel yönden tanıtımında ve ekonomik olarak kalkınmasında bölge ve yöre halkını destekler niteliktedir.

 

Alaçatı- ot festivali (5-8 Nisan 2018)

alaçatı ot festivali

İzmir in güzide tatil mekanı olan çeşmeye bağlı Alaçatı beldesinde 5-8 nisan tarihleri arasında gerçekleşen bu yıl  9. usu düzenlenen festivale ilgi oldukça yüksekti. Yel değirmenleri, asma bahçeleri, kaldırımları ve evleriyle eşsiz güzelliğe sahip şehir yurt içi ve yurt dışından binlerce kişiye her yıl Alaçatı ot festivali ile ev sahipliği yapıyor. festivalde geleneksel kıyafetlerini giyen yöre kadınları yöreden topladıkları otları eski  arabalarının üzerinde  görsel bir şölen eşliğinde sunmaktadır. Konserler,yarışmalar, otların tanıtımı şeklinde etkinliklerle dolu dolu geçen festival tüm meraklılarını davet ediyor.

Adana- portakal çiçeği festivali (7-8 Nisan 2018)

adana portakal çiçeği festivali

Adana uluslararası portakal çiçeği karnavalına 6. kez ev sahipliği yapmıştır. nisan ayında çiçek açan portakal ağacı Adana’nın bütün sokaklarında hissedilen kokusu ile misafirlerini mest ediyor. Samimi, marjinal ve mizahşör kişilikleriyle kendilerinden sıkça söz ettiren Adana halkı karnavalda da tüm renkliliği gözler önüne seriyor. programa renk katan kortej yürüyüşünde dansçılar, pantomimciler, müzisyenler ve birçok renkli kostümlü kişiler yer almakta. ünlü şarkılacıların konserlerinde karnavala eğlence katarken neşeli ve coşkulu bu karnavalda renkli anılara imza atabilirsiniz.

İstanbul uluslararası film festivali (6-17 nisan 2018)

istanbul film festivali

İstanbul kültür sanat vakfı tarafından 37. si düzenlenen Uluslarası İstanbul film festivali her yıl 6-17 nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmekte. Festivalde ödüller ve onur ödülleri sahiplerini bulurken tam anlamıyla bir sanat ve film şöleni yaşanmakta.

Ankara uluslararası film festivali (19-29 nisan 2018)

uluslararası Ankara film festivalinin bu yıl 29.sunun yapılması planlanmaktadır. festival  dünya kitle iletişimi araştırma vakfı tarafından düzenlemekte olup 1988 yılından bu yana Türkiye’nin önemli film festivallerinden biridir. festival kapsamında yarışan birçok ulusal filmi seyircilerle izleyen kurul değerlendiriyor. tüm sinema sevenlerin katılmasını tavsiye ederiz.

Manisa- mesir macunu festivali(24-29 nisan 2018)

manisa mesir macunu

478.si düzenlenen uluslararası Manisa mesir macunu şenliği UNESCO tarafından somut olmayan dünya kültürel miras listesinde yer almaktadır. 24-29 nisan tarihleri arasında düzenlenen festival de 29 nisan 2018 Pazar günü sultan camiyi kubbe ve minarelerinden 6 ton mesir macunu halka saçılacak. 478 yıllık geleneğin nereden geldiğine değinecek olursak Osmanlı padişahı kanuni sultan Süleyman’ın annesi Hafsa sultan Manisa da hastalanır çaresi bulunamayan hastalığı için yapılan Merkez efendi mesir macunu yapar ve dermansız derdine iyi gelmiştir. Sultan diğer hastalara da verilmesini istemiştir çok talep gelince yaptırdığı sultan camiyi nin kubbe ve minarelerinden halka atılmasını istemiştir. O günden bu güne devam eden gelenekle Manisa mesir macunu festivali olagelmiştir. İçerisinde 40 çeşit baharat olan macun en ağır hastalıklara şifa olacağına ve daha birçok şeye iyi geleceğine inanılır.

Tekirdağ kiraz festivali

tekirdağ kiraz festivali

Tekirdağ kiraz festivali Trakya’nın en coşkulu festivallerinden biridir. bu yıl 54. su düzenlenecek festivalde birbirinden lezzetli kirazlar, renkli gösteriler, imza günleri, konserler ve kiraz güzeli  yarışması ile katılımcılarını ağırlamak için gün sayıyor.  mayıs ve haziran ayında kirazların olgunlaşmasıyla haziranın 1 haftası festival tüm çoskusu ile düzenleniyor.

Kırkpınar- yağlı güreşleri (02-08 temmuz 2018)

Kırkpınar yağlı güreşleri

Türk toplumu ile özdeşleşmiş ata sporumuz olan tarihi yağlı güreş şenliğinin bu yılda 657.si düzenlenecektir. Her yıl Edirne Kırkpınar da düzenlenen güreşler önceki yıllarda Kırkpınar ağaları tarafından organize edilirken bu görev artık Edirne belediyesine aittir. Yağlı güreş, güreşçilerin üzerinde deriden yapılan kispetlerle tüm vücudunu yağlayıp saygı, sevgi çerçevesinde davul zurna ve cazgır eşliğinde yarışıp kaybedenin elendiği kazananın devam ettiği ikili güreş sporudur. güreşin galibi Kırkpınar başpehlivanı olur ve kendisine altın kemer hediye edilir. Geleneksel ata sporumuzu izlemek isteyenleri 2-8 temmuzda Kırkpınar er meydanına davet ediyoruz.

Zeytinli- rock festivali (29 ağustos – 2 eylül 2018)

zeytinli rock festivali

Türk rock müziğinin geçit töreni olan zeytinli rock festivali 29-30-31 ağustos 1-2 eylül 2018 tarihlerinde Edremit-Akçay sahilinde düzenlenecektir.5. düzenlenecek olan festivale katılım her geçen yıl rock müzik sevenlerin ilgisiyle katlanarak artmakta. Geçen 2017 yılında 200.000 üzeri dinleyiciyi ve 75 ten fazla sanatçıyı ağırlayan festival bu yılda adından oldukça söz ettireceğe benziyor. kamplı rock festivalinin simgeleşmiş adı zeytinli rock festivali tüm rock severleri bekliyor.

Antalya uluslararası film festivali

1964 yılından bu yana Antalya’da düzenlenen eski adı ile Antalya altın portakal film festivali ülkemiz için oldukça önemli film festivallerinden biridir. kurmaca, belgesel ve kısa film dalında yarışacak filmlerin kazananlarına ödülleri taktim edilirken. dünya endüstri profesyonellerini konuk eden festival paneller, konuşmalar ve endüstri buluşmalarını düzenleyen etkinlik yerli yabancı tüm film severleri bir araya getiriyor.

Ege-deve güreşleri (kasım-mart ayları arası)

deve güreşleri

Ege akdeniz ve marmara bölgelerinde kış aylarının gelmesiyle düzenlenen deve güreşleri severlerine renkli görüntüler sunuyor. devecilik kültür ve deve güreşleri federasyonu tarafından düzenlenmekte olup  kasım ayından mart ayına kadar her Pazar belirlenen ilçelerde binlerce çatım gerçekleştiriliyor. her çatımın binlerce kişi tarafından izlendiği güreşlere ilgi oldulça yüksek. yöresel rengarek süslenen develer tüm izleyicilere görsel şölen sunuyur.

 

twitter takipçi satın al

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here