Ana sayfa Güncel Diyetin Püf Noktaları

Diyetin Püf Noktaları

0
PAYLAŞ

 

Diyetin püf noktası aç kalmadan beslenmek, hareket etmek, spor yapmak ve su içmektir. Günde 2 litre su içmelisiniz. Besin değeri olarak kalori hesaplarınızı doğru yapmalısınız. 1gr protein 4 kalori, 1 gr karbonhidratin 4 kalori, 1 gr yağın ise 9 kalori olduğu bilinmektedir.

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Örneğin: Kendinizi tamamen aç bırakmak sizi zayıflatmaz yağ, şeker gibi besinleri tamamen kesmek yararlı değildir. Önemli olan her besinden ideal ölçüler de alabilmektir.

Besinleri seçerek kalorisi yüksek ve fast food ürünleri tüketmeyip vazgeçilecek, az yenilecek, bol yenilecek besinler olarak listeleyelim. Tuzu hayatımızdan olabildiğince çıkartalım hatta keselim. Baharatları özgürce kullanabilirsiniz. Etleri ızgara veya buğulama şeklinde tüketin. Hamile ve böbrek hastalarının doktor gözetimi hariç diyet yapması doğru değildir. Sağlığınızı riske atmayınız.

Rejim türleri nelerdir ?

Tam protein rejimi: Et, kümes hayvanları, yumurta, beyaz peynir, 2 litre su, alkol kesinlikle yok. Bu besinleri dilediğinizce yiyebilirsiniz. Etlerin çok yağlı olmamasına özen göstererek sığır, koyun, dana, tavuk, hindi, balık, kuzu, yumurta yağsız peynirden yiyebilirsiniz. Baharatta sınır yok. alkol ve meşrubat kesinlikle tüketmeyiniz. Dilediğiniz kadar da şekersiz çay içebilirsiniz.

Düşük karbonhidrat rejimi: Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, peynir, zeytinyağ, salata, yapraklı sebze, etli sebze, turunçgiller , çilek. Yağsız et ve peyniri sınırsız yiyebilirsiniz. Yoğurt, yağ, yeşillikler, sebze, turunçgil ve çileği daha sınırlı sayıda tüketmeniz rica olunur.

Besin miktarını kontrol ederek rejim yapmak isteyenler içinse vereceğimiz püf noktalar da bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için günde 2300 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kalori miktarını daha aza çekilmelidir ki kilo kaybı olsun. 1300 kalori alırsak aradaki 1000 kalori ile haftada 1 kilo verebiliriz. Daha hızlı kilo vermek isteyenler alacağı kalori miktarını düşürerek fazla kilo verebilir fakat yavaş yavaş kilo vermek daha sağlıklıdır.

Haftada 1 kilo vermek için kahvaltıda 1 bardak greyfurt suyu, 1 tane haşlanmış yumurta, 1 dilim kepek ekmeği, tereyağ, şekersiz çay. Öğlende 100 gr yağsız et, tavuk, balık, 1 porsiyon salata, 1 poriyon meyve. Akşam 100 gr yağsız et, tavuk, balık, 1 porsiyon taze sebze, 1 porsiyon salata, peynir, meyve.

Haftada 1,5 kilo vermek isteyenler içinse sabah kahvaltıda 1 bardak greyfurt suyu, 1 adet yumurta, çay şekersiz. Öğlende 70 gr yağsız et, tavuk yada balık, 1 porsiyon salata, 1 tane taze meyve. Akşam yemeğinde 70 gr yağsız et, tavuk, balık 1 porsiyon yeşil sebze, 1 porsiyon salata, 20 gr yağsız peynir. Doğru ve devamlı beslenme spor ile istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here