Ana sayfa Sağlık Olumsuz Duygu ve Düşüncelerin Bedeninizdeki Etkileri

Olumsuz Duygu ve Düşüncelerin Bedeninizdeki Etkileri

0
PAYLAŞ

İnsan zihni ile bedeni arasında derin bir bağlantı vardır. Bilimsel araştırmalara da bakıldığı zaman olumsuz duygu ve düşüncelerin bedeninizi negatif yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Vücudunuzda yer alan kortizol hormonu, duygularınız ve bedeniniz arasındaki bağlantıyı açık bir şekilde ortaya koyar.

Olumsuz Duygular Hastalıklara Yol Açar mı?

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan özel hormon, tansiyon ve kan şekeri dengesi, bağışıklık fonksiyonunu koruma ve iltihapları engelleme gibi düzenleyici işlevler sergiler. Herhangi bir tehlike ile karşılaştığınız zaman kan şekeriniz yükselebilir.

Korku ve kaygı gibi olumsuz duygular vücudunuzda stres oluşturur. Meydana gelen stres kortizol salınımını artırmaya başlar. Bu sebeple, yoğun olumsuz duygular sırasında gerçek bir tehdit olmamasına rağmen vücudunuz alarm moduna geçer. Bu durumun sonucunda fiziksel yaralar daha geç kapanabilir ya da vücudunuzdaki iltihaplanmalar söz konusu olabilir.

Uzun süreli negatif duygular bedeninizin hayatta kalma dürtüsünü yüksek seviyede tetiklediği için bedeninizde fiziksel problemler ortaya çıkmasına yol açabilir. İlerleyen süreçlerde negatif duygulardan dolayı anksiyete ve panik atak gibi ciddi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Kendinizi risk faktörüne karşı uyanık tutabilmek ve onu kısa sürede ortadan kaldırabilmek için kaygılı olmanıza gerek yoktur.

Fiziksel ve Psikolojik Tedavi Yöntemleri

Stres ve olumsuz duygulanımların etkilerinden kişiye özel fiziksel ve psikolojik tedavi yöntemleriyle kurtulabilmeniz mümkündür. Ancak bunun için hayatınızda bazı kalıcı önemli değişiklikler yapmanız da gerekir. Stresi azaltmaya yönelik tedaviler aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam ile alakalı davranışlar edinmeniz profesyonel destek aldığınız zaman mümkün hale gelir.

Düzenli uyku, dengeli beslenme ve spor gibi alışkanlıkları edindiğiniz zaman tedavi sürecini de daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Psikolog hizmetlerini seçerken dikkatli olmanızda da fayda vardır. Alanında uzman ve tecrübeli kişilerden destek alarak düzenli bir tedavi süreciyle olumsuz düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Birçok farklı rahatsızlığın kaynağı olan olumsuz düşüncelerin süreklilik halini alması mutlaka tedavi edilmelidir. Antalya psikolog ve diğer psikolog seçenekleri için Armut’ta yer alan alternatiflere göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here