Ana sayfa Güncel Katkısız ev salçası yapımı

Katkısız ev salçası yapımı

0
PAYLAŞ
katkısız ev salçası yapımı

Salça yapımı ev hanımları için kış hazırlıklarının başında gelmektedir. Katkısız ev salçası yapımı meşakatli bir iş olduğu gibi sabır isteyende bir iştir. 4 5 saat süren pişme süresi vardır. Çocuklarımıza sevdiklerimize güvenle yedirebileceğimiz katkısız salçalarla lezzetli yemekler, soslar, kahvaltılıklar yapabiliriz. Salça yapımı kaynatma ve güneşte kurutma olarak 2 türlü yapımı olduğu gibi kırmızı biber ve domatesten yapılabilir.

Katıksız ev salçası yapmanın püf noktalarını, yapım aşamalarını, kıvamını tutturmada eskilerin kullandığı yöntemleri siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Katıksız ev salçası nasıl yapılır ?

 • Domates veya biber hangi sebzeyi arzu edersek bolca suda yıkayıp çamur, yaprak ve saplarını temizliyoruz.
 • Temizlenen salçalık malzemelerini iri iri doğrayıp ne kadar yapmak isterseniz ihtiyacınıza göre bir tencere veya kazana alıyoruz.
 • Büyükçe bir kaba aldığımız sebzelerimizin içine 1/2 i kadar su koyup ateşe koyuyoruz. Sebzelerin buharda yumuşayıp kolay kevgirden veya salça makinasından geçirilebilmesi için yaptığımız bu işlemi bazı yörelerde tuzda 3 4 saat bekleterek yapmaktadırlar.
 • Tuzda veya buharda yumuşattığımız salçalıklarımızın çıkan sularını kıvamı daha kolay olsun ve çabuk ekşimesin diye süzüp ayırıyoruz.
 • Süzülen salçalıkları ister kevgirde isterseniz oturduğunuz semtte bu işi özel olarak yapan salça çekme makinası olan kişilere götürerek yaptırabilirsiniz.
 • Pososunu aldığımız salçalıkları isterseniz büyükçe bir tepsiye alarak üzerine toz vb. gelmeyecek şekilde suyunu çekmesi için güneşte bırakabilirsiniz. İsterseniz kaynatma salça olarak ideal bir tavada orta ateşte tahta kaşıklarla arada karıştırarak kaynatabilirsiniz. Kaynatma salça da kaynarken üzerinize sıçrayıp yanık oluşmamasına dikkat edelim.
 • *önemli babaanne sırrı* Kaynamakta olan salçayı karıştırdığımız düz tahta spatulanın üzerine az salça alıp ters çeviriyoruz eğer salça tavaya geri düşmezse kıvamı olmuştur düşerse kaynatmaya devam ediniz.
 • Salçamızı pişmeye yakın içersine yeteri kadar tuz ve azcık şeker atalım.
 • Kıvamı tuzu tamam olan salçamızı önceden yıkanıp temizlenmiş kuru konserve şişelerine (önerim çok bekleyip ekşimemesi ve daha taze tüketmeniz için yarım kilogramlık konserve şişeleridir) doldurup ağızlarını sıkıca kapatarak ters çevirelim.
 • Bir gece ters beklettiğimiz salça şişelerimizi serin bir yere kaldırıp muhafaza edelim.
 • Kullanmaya başladığımız salça şişelerimizin içerisine ekşimemesi ve küflenmemesi için az miktarda sıvı yağ ve zeytin yağ koyup buzdolabına kaldırabilirsiniz. Herkese afiyet olsun iyi günlerde tüketin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here